fbpx

Interpretacja wiersza – jak ją napisać?

Dlaczego właśnie interpretacja wiersza?

Jeśli wiesz, że pisanie rozprawki maturalnej nie idzie Ci najlepiej, może warto zastanowić się nad nauczeniem się pisania poprawnej interpretacji wiersza. Na początku możesz się wystraszyć, bo to rozprawka jest tą popularniejszą i dogłębniej omawianą formą literacką na lekcjach języka polskiego. Czy słusznie? Naszym zdaniem, zdecydowanie nie. Interpretacja wiersza nie jest wcale trudniejsza, a bardzo niedoceniana i jednocześnie uważana za tę ambitniejszą. Dlatego też warto nauczyć się schematu, by później zabłysnąć na egzaminie maturalnym i uzyskać wyższy wynik niż przy pisaniu rozprawki, jak robi to większość rówieśników.

Interpretacja w literaturze 

Literatura to nie tylko słowa na stronie. Chodzi o to, jak rozumiemy to, co czytamy.

Autorzy używają metafor, aby przekazać znaczenie i umożliwić czytelnikom eksplorację tekstu na różne sposoby. Często używają symboli do reprezentowania wydarzeń, postaci lub pomysłów w historii.

Aby w pełni zrozumieć literaturę, ważne jest, aby przeanalizować historię okresu, w którym została napisana i jak odnosi się do dzisiejszego świata.


Jakie są rodzaje interpretacji literackiej?

Istnieją trzy rodzaje interpretacji literackiej: formalna, biograficzna i historyczna.

Interpretacja formalna to rodzaj interpretacji literackiej, która koncentruje się na tekście. Obejmuje zrozumienie gatunku utworu, tego, co autor próbował osiągnąć i jak odnosi się ono do innych dzieł tego samego autora.
Interpretacja biograficzna to rodzaj interpretacji literackiej, która zwraca uwagę na życie autora i jego związek z twórczością.
Interpretacja historyczna to rodzaj analizy literackiej, która skupia się na tym, jak dzieło wpisuje się w kontekst historyczny.

Schemat interpretacji wiersza

Interpretacja wiersza jest jednym z tematów na maturze podstawowej z języka polskiego. Patrząc na tekst, można łatwo pogubić się w poprawnej kompozycji tworzenia interpretacji.

Poniżej przedstawiamy schemat, który może pomóc w szybszym odnalezieniu się pośród, często skomplikowanych, słów autora. Zapamiętując poszczególne kroki, łatwiej będzie dojść do wprawy w samodzielnym interpretowaniu tekstu.

  • Na początek warto odnaleźć sens czytanego tekstu i stworzyć tezę interpretacyjną. Kiedy teza będzie poprawna dalszy proces nie jest już aż tak trudny
  • W kolejnym akapicie naszej interpretacji należy rozważyć kto jest podmiotem lirycznym, do kogo się kieruje i w jakiej sytuacji. Sytuacją liryczną mogą być okoliczności wypowiedzi lub uwarunkowania sytuacyjne. W tym miejscu ważny jest też rodzaj liryki: bezpośrednia, pośrednia, wyznania, opisowa itp. Należy zadać sobie również pytanie: Jakie są relacje między podmiotem a adresatem?
  • Ważne jest również to, w jaki sposób podmiot liryczny mówi i z jakiej pozycji (z dystansem, humorem, ironią). Istotna jest konstrukcja wypowiedzi, czy jest to na przykład, monolog, dialog lub wyznanie. W tym miejscu istotne są też środki stylistyczne i ich funkcje. Należy je nazwać (epitety, porównania itp.) oraz określić ich funkcję i cel w tekście
  • W kolejnym akapicie uwzględnia się takie elementy jak: kluczowe wyrażenia lub elementy nacechowane kulturowo, bądź historycznie. Może być to trudne do zauważenia, dlatego warto zapoznać się z kontekstem np. biograficznym lub społecznym i poglądami autora
  • Ostatnią składową interpretacji może być zadanie sobie pytania: co to dla ciebie oznacza w odniesieniu do postawionej tezy interpretacyjnej? Napisz, czy zgadzasz się z poglądami głoszonymi przez autora oraz oceń wartość tekstu.


Interpretacja wiersza – nie bój się jej pisać!

Pamiętaj, aby w swoich interpretacjach posługiwać się poprawną polszczyzną. Unikaj powtórzeń, czasowników w formie osobowej oraz zdań pojedynczych. Nie zapominaj o przecinkach i akapitach. Jeśli wprowadzasz cytaty przedstaw je w prawidłowy sposób – w cudzysłowie oraz z Twoim komentarzem.

Jednocześnie nie bój się popełniać błędów. Napisanie interpretacji nie jest proste, ale pracując ze schematem można dojść do wprawy i tworzyć je samodzielnie. Bardzo pomaga częste czytanie np. tomików poezji i samodzielne tworzenie swoich analiz.


Co dalej?

Jeśli dalej czujesz, że pisanie rozprawek bądź interpretacji wiersza to dla Ciebie czarna magia, to warto skontaktować się z korepetytorem. Nauczyciele z Edualy pomogą Ci zrozumieć oraz przeanalizować schemat tworzenia interpretacji, naprowadzą przy tworzeniu tezy i nie tylko. Odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania związane z literaturą oraz pomogą odnaleźć w języku polskim to, co będzie dawać Ci przyjemność podczas nauki. Więcej szczegółów na temat dodatkowych lekcji z języka polskiego znajdziesz we wpisie Jak wyglądają korepetycje z języka polskiego?

Artykuł aktualizowany: [9.11.2022]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.