fbpx

Jak skutecznie planować?

Z pewnością każdy z nas chociaż raz w życiu pomyślał: jak to jest, że mimo chęci i zapału nie jestem w stanie zmieścić się w czasie i wykonać wszystkich zadań, a każdemu wokół mnie jakoś się udaje. Przecież każdy ma do dyspozycji jednakowej długości dobę. Zazwyczaj takie problemy wynikają ze złego lub niedokładnego zaplanowania dnia. Sprawdź poniższe wskazówki, żeby dowiedzieć się jak skutecznie planować.

Jak skutecznie planować? Wyznaczyć sobie ramy czasowe!

Kluczem do stworzenia idealnego planu dnia jest ustalenie ram czasowych, zorientowanie się ile mniej więcej zajmie nam dana czynność. Powinniśmy też pamiętać, że w życiu może się zdarzyć wiele nieprzewidzianych sytuacji; a to coś nam nie wyjdzie, coś zajmie więcej czasu, ktoś zadzwoni, trzeba będzie odebrać paczkę. Na wszystkie te czynności ,,nieprzewidziane” też musimy zostawić czas: tak, aby pojawienie się ich nie burzyło nam całego dnia. W związku z tym nasz plan nie powinien być zbyt ścisły. Kolejne czynności nie mogą następować bezpośrednio po sobie. W przeciwnym razie, gdy coś się wydarzy, od razu zrujnuje nasz cały schemat. Szacuje się, że powinniśmy ściśle planować tylko około 50% swojego czasu wolnego. Warto jest zapisywać swoje zamiary w planerze czy kalendarzu, ponieważ wtedy jest mniejsze ryzyko, że coś nam ,,ucieknie”. 

Rzeczy ważne i najważniejsze, czyli priorytety przede wszystkim

Następnie, układając plan na konkretny dzień musimy ustalić, które z naszych zadań są najważniejsze, a które tylko uzupełniające. Te pierwsze powinniśmy zaplanować tak, by możliwie niewiele nam przeszkodziło. Co więcej, należy dostosować do nich resztę wykonywanych czynności. 

Wyznaczaj sobie cele, by skutecznie planować swoje dni

Kolejna kwestia – powinniśmy jasno wyznaczać sobie cele i do nich dążyć. Przykładowo, zamiast “od 16 będę pisać raport’”, musimy jasno powiedzieć sobie “mam dwie godziny na napisanie raportu”. Po takiej deklaracji poczujemy się bardziej zmotywowani. Pisanie raportu jest zbyt ogólne i nie determinuje tak bardzo jak myśl, że po dwóch godzinach chcemy już mieć ten raport skończony. Oczywiście, równie ważne jest, żeby realnie ocenić ile czasu na jego napisanie potrzebujemy. 

Ostatnia rzecz może wydać się niektórym śmieszna lub zbędna. Po całym dniu jednak poprawi nam humor i pozwoli docenić własną pracę. Chodzi tutaj o nagrodę, którą dajemy sami sobie. Może to być coś małego, jak deser czy obejrzenie filmu. Mając w perspektywie coś, co sprawia nam radość, będziemy dążyć do jak najdokładniejszego wykonania zadań. Wszystko po to, aby ”zasłużyć” na wieczorną nagrodę. Więcej informacji na temat tego, jak dobrze wykorzystać czas poza nauką, znajdziesz we wpisie – Jak pożytecznie spędzić czas wolny od nauki?

Stosując się do tych wszystkich zasad planowania, bardzo szybko będziemy w stanie układać sobie każdy dzień, a nasza doba znacząco się “wydłuży”. Należy jedynie znaleźć motywację, by takiego planu faktycznie się trzymać i nie odkładać pojedynczych czynności na później.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.