fbpx

(NIE)Opanowany rodzic

Nawet najbardziej opanowanej osobie często puszczają nerwy w chwilach kiedy jego pociecha zaczyna wrzeszczeć w niebogłosy, kładzie się na ziemi i żadnymi prośbami i groźbami nie daje się jej przekonać, aby w końcu zamilkła. Rodzice często nie radzą sobie w takich sytuacjach, nie wiedzą jak postąpić ze swoim ukochanym dzieckiem.

Jak sobie radzić ze złością wobec dziecka?

Wychowanie dziecka to jedno z najtrudniejszych zadań, z którymi musi zmierzyć się każdy rodzic. Szczególne znaczenie mają nasze słowa i czyny, ponieważ przekładają się one na sposób komunikacji z naszą pociechą. Zdania, które wypowiadamy mają duże znaczenie dla dziecka i znacząco wpływają na jego postrzeganie świata, a co za tym idzie jego wychowanie. To od nas zależy, jakie będziemy mieć z nim relacje i czy nasze dziecko odnajdzie się w otaczającym je świecie. 

Czy to dobrze, że dziecko jest głośne?

Wielu rodziców chce, aby ich dziecko było spokojne i poukładane, przez co nie pozwala mu na okazywanie silnych emocji. Warto wiedzieć, że tłumienie uczuć przez dzieci to zachowania nienaturalne i niekorzystne. Takie radzenie sobie z własnymi emocjami może być fatalne w skutkach. Prowadzi  ono do problemów z nawiązywaniem nowych znajomości oraz trudnościami podczas pracy w zespole. Jednym z najlepszych rozwiązań jest pozwolenie (przy zachowaniu pewnych granic), aby dziecko było sobą oraz mogło głośno wyrażać swoje uczucia i emocje.

Czy można złościć się na dziecko?

W większości przypadków dzieci są niegrzeczne, gdy odczuwają silne emocje. Co ciekawe za takimi emocjami często kryje się: potrzeba kontaktu, miłości albo zwrócenia na siebie uwagi. Szczęśliwe dziecko z zaspokojonymi potrzebami, nie powoduje awantur próbując tym samym zwrócić na siebie uwagę. Warto pamiętać, że dzieci potrzebują ciągłej akceptacji i miłości. Kiedy dziecko to dostaje zaczyna okazywać nam swoje zadowolenie i poczucie spełnienia poprzez drobne gesty takie jak: robienie laurek bez okazji, niespodziewane okazywanie czułości, przytulanie się czy spontaniczne powiedzenie „kocham cię” . Tak więc zanim zezłościsz się na dziecko przypomnij sobie, że jest to mały człowiek, który wszystkie bolączki komunikuje swoim zachowaniem. W sytuacji kryzysowej pamiętaj: Ono zachowuje się jak dziecko, bo JEST dzieckiem!!!

Jak pokazać dziecku swoje niezadowolenie?

Dla małego dziecka słowa ,,nie wolno, zabraniam ci ‘‘ są bardzo abstrakcyjne. Takie prawdy ogólne są trudne do zrozumienia przez dziecko, bo nie odpowiadają na pytanie: dlaczego? Pamiętajmy, że nasze dziecko jest ciekawe świata i zadając pytania stara się go zrozumieć. 

Pierwszym krokiem jest opanowanie własnych emocji – negatywne zachowanie dziecka może wywoływać u ciebie: zażenowanie, zdenerwowanie, bezsilność, złość. Wszystkie te reakcje są naturalne. Krzyki i kary nie przyniosą efektów, których oczekujesz. Jeśli dasz ponieść się emocjom, Negatywne odpowiedzi twojego dziecka będą się nasilać. 

Czy krzyk, podniesiony głos i kary przynoszą rezultaty?

Czasami zachowanie dziecka powoduje, że mamy ochotę krzyczeć ze złości. Można ulec emocjom, wykrzyczeć się, a potem zmierzyć się z poczuciem winy, lub zdusić w sobie złość i eskalować nerwową atmosferę. Jednak na dłuższą metę żadne z tych rozwiązań nie jest efektywne. O wiele skuteczniejszym wyjściem z sytuacji jest rozmowa. Ataki takie jak: ośmieszanie, krytykowanie, zawstydzanie nie przyniosą oczekiwanych efektów, wręcz przeciwnie prowadzą do zaostrzenia konfliktu. Czasami warto więc zastanowić się jak zamienić naszą złość w konstruktywną krytykę.

Co robić kiedy ,,miarka się przebrała’’, czyli kiedy dziecko się nie słucha.

Reaguj!! Komunikuj, że zachowanie dziecka jest złe, a ty nie będziesz tego akceptować. Odwołaj się do sfery uczuć. Wyraź troskę o jego bezpieczeństwo, zdrowie. Powiedz mu, że swoim zachowaniem sprawia ci przykrość. Dziecko nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów. Często jego zachowaniem kierują silne bodźce. Ważne jest aby uświadomić mu, że istnieją różne sposoby radzenia sobie ze złością.

Jak zachować spokój kiedy dziecko jest niegrzeczne?

Gdy tylko zauważysz swój wybuch złości natychmiast przestań krzyczeć. Jeśli za każdym razem będziesz tak postępować, prędzej czy później nauczysz się kontrolować swoją złość. Dzięki tej technice będziesz na dobrej drodze, aby zostać rodzicem, który nie krzyczy i nie da się łatwo wyprowadzić równowagi. Co ważne warto pokazać dziecku, że w wyrażaniu  przez nie złości też są granice. To, że akceptujemy jego emocje nie oznacza, że akceptujemy jego ,,brzydkie’’ zachowanie. Takie podejście sprawia, że budujemy szczerą, autentyczną i pełną szacunku relacje z naszym dzieckiem.

Jak komunikować się z dzieckiem?

Wytłumacz dziecku, jak w przyszłości radzić sobie w podobnych sytuacjach. Wyznacz granicę mówiąc, że nie zgadzasz się na takie zachowanie, powiedz mu jak może zachować się następnym razem. Zakomunikuj, że zawsze może poprosić cię o pomoc!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.