fbpx

Korepetycje, jako forma edukacyjnego wsparcia uczniów na różnych etapach nauki, okazują się być dla wielu osób niezbędne w regularnym przyswajaniu i utrwalaniu materiału szkolnego. Spotkania indywidualne bądź grupowe z nauczycielem oferują możliwość poświęcenia większej ilości czasu na wymagający temat i przerobienia go w szczegółowy sposób, co nie zawsze jest możliwe na zajęciach w klasie. Korepetycje mogą być prowadzone zarówno regularnie, tj. na stałe, z określoną częstotliwością, jak i incydentalnie, w przypadku konieczności szybkiego uzupełnienia wiedzy przed egzaminem. Choć obie formy korepetycji należy uznać za pomocne, to jednak mocniejsze argumenty przemawiają na rzecz regularnych korepetycji, zwłaszcza w kontekście przygotowań do egzaminów ósmoklasisty i matury.

1. Systematyczne gromadzenie i utrwalenie materiału

Regularne korepetycje pozwalają w sposób zorganizowany zbierać dotychczas zdobytą wiedzę podczas zajęć szkolnych i utrwalać ją. W trakcie np. cotygodniowych spotkań z korepetytorem uczniowie mają okazję do powtórzenia materiału, zadawania pytań i wyjaśniania jakichkolwiek wątpliwości. Często z powodu niewystarczającego czasu, a nawet braku odwagi do zapytania o nurtujące zagadnienie podczas szkolnych lekcji, uczniowie rezygnują z dalszego pogłębiania tematu. Skorzystanie z incydentalnej godziny z nauczycielem na pewno pomoże częściowo rozwikłać pierwsze wątpliwości, jednak nadal nie jest to wystarczające, biorąc pod uwagę ilość i szybkość przerabiania nowego materiału. Możliwość regularnego obcowania z korepetytorem wyspecjalizowanym w danej dziedzinie pozwala na rozwianie wszelkich edukacyjnych wątpliwości, dzięki czemu efektywniej można przyswajać wiedzę i budować pewność siebie.

2. Utrzymanie motywacji

Regularne korepetycje stanowią bardzo dobry bodziec do tego, aby opracować plan nauki (np. do matury/egzaminu ósmoklasisty) wspólnie z korepetytorem, trzymać się go i realizować go partiami. To także doskonała okazja do realizacji większej ilości prac pisemnych czy przeprowadzenia prób egzaminów ustnych. Zupełnie inną ma się świadomość, kiedy obiecujemy coś komuś, a kiedy tylko samemu sobie, prawda? 😉 Zobowiązanie, to zobowiązanie! Choć po samych zajęciach szkolnych również zadawane są prace domowe, korepetytor, który zna mocne i słabe strony ucznia, ma szansę, aby zwrócić szczególną uwagę na te ostatnie i podczas regularnej współpracy, próbować je udoskonalać. Do dobrego poznania ucznia i dostrzeżenia jego silnych bądź słabych stron potrzebna jest regularność – nie sposób zbudować jej w czasie incydentalnych spotkań raz na kilka tygodni bądź miesięcy.

Z przeprowadzonych badań w ostatnich latach przez dr Joannę Góźdź na wybranej grupie 147 uczniów uczęszczających do liceum ogólnokształcącego o różnych profilach wynika, iż aż 87,5% badanej grupy deklaruje, iż uczęszcza na korepetycje z częstotliwością minimum jednej godziny tygodniowo. Tylko 9,6% z nich korzysta z prywatnych lekcji nieregularnie, czyli rzadziej niż jedna godzina w tygodniu. Widać wyraźnie zatem, iż zdecydowanie większa jest tendencja do korzystania z regularnego wsparcia korepetytora, aniżeli sięganie po jego pomoc tylko w wyjątkowych sytuacjach. Korepetycje dla wielu uczniów stanowią edukację równoległą do lekcji szkolnych, a tym samym zajmują stałe miejsce w ich regularnym planie tygodnia.

3. Długotrwały rozwój podczas zajęć

Systematyczne spotkania z korepetytorem mogą skupiać się nie tylko wokół aktualnych tematów szkolnych. Dzięki indywidualnemu podejściu ze strony nauczyciela możliwe jest zarówno ,,wyprzedzenie’’ realizacji bieżącego materiału, jak i wyjście poza niego, rozszerzenie go. Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które czują się zainteresowane określoną dziedziną, a nawet chcą wiązać z nią dalsze plany naukowe czy studia. Zasięgnięcie pomocy ze strony profesjonalisty z danego przedmiotu, a tym samym regularne spotkania z nim, zdecydowanie pomagają rozwinąć wszelkie tematy, które zostały np. pobieżnie omówione lub znajdują się w centrum zainteresowania ucznia.

Podsumowując, choć korepetycje incydentalne mogą być pomocne w sytuacjach nagłej potrzeby edukacyjnej, to regularne spotkania z korepetytorem zyskują przewagę w przygotowaniach do sprawdzianów, egzaminów ósmoklasisty i matury. Systematyczność w gromadzeniu wiedzy, długotrwały rozwój i utrzymanie motywacji ucznia to kluczowe argumenty przemawiające na korzyść tej formy wsparcia edukacyjnego. Warto inwestować czas i wysiłek w regularne spotkania z korepetytorem, aby osiągnąć najlepsze wyniki w edukacji i ostatecznie – sukces na egzaminach. Pomogą Ci w tym oczywiście wykwalifikowani specjaliści z Edualy 🙂 Zapraszamy do zapoznania się z naszą różnorodną ofertą korepetycji, dedykowaną dla różnych poziomów edukacji oraz dostosowaną do potrzeb i oczekiwań naszych uczniów.