Maj jest przełomowym miesiącem zarówno dla maturzystów, jak i nieco młodszych kolegów – ósmoklasistów. Egzamin ósmoklasisty i maturalny oznacza wiele powtórek, systematyzowania wiedzy, ale pod okiem korepetytora można zaplanować tę naukę tak, aby nie zabrakło również czasu na odpoczynek 😊 W jakich dokładnie terminach odbędą się poszczególne części egzaminu ósmoklasisty? Kiedy można spodziewać się wyników? Co można mieć ze sobą w sali, a co nie? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Egzamin ósmoklasisty – szczegółowy harmonogram
Ostatni dzień matur dla wszystkich absolwentów szkół średnich oznacza z kolei początek egzaminów dla wszystkich ósmoklasistów. Szczegółowy wykaz terminów egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów wygląda następująco:
- język polski – 23.05.2023r. (wtorek) – godz. 9:00
- matematyka – 24.05.2023r. (środa) – godz. 9:00
- język obcy nowożytny – 25.05.2023r. (czwartek) – godz. 9:00
Natomiast jeśli chodzi o dodatkowy termin, taki ósmoklasista przystąpi do poszczególnych części w dniach i godzinach widocznych poniżej:
- język polski – 12.06.2023r. (poniedziałek) – godz. 9:00
- matematyka – 13.06.2023r. (wtorek) – godz. 9:00
- język obcy nowożytny – 14.06.2023r. (środa) – godz. 9:00
Egzamin ósmoklasisty – ile trwają jego poszczególne części?
Najdłuższy czas przewidziano na część z języka polskiego – 2 godziny zegarowe (120 minut). Egzamin z matematyki będzie trwał z kolei 100 minut, a część dot. języka angielskiego (lub innego języka nowożytnego) – 90 minut.
Ten harmonogram nie dotyczy cudzoziemców lub osób posiadających odpowiednie zaświadczenie, np. poświadczające o chorobie, na podstawie którego czas egzaminu zostaje wydłużony. Wówczas harmonogram wygląda następująco:
- język polski – do 180 minut
- matematyka – do 150 minut
- język obcy – 90 minut (cudzoziemcy)/do 135 minut (pozostałe osoby posiadające zaświadczenie)
Q&A w sprawie egzaminu ósmoklasisty
1. Czy egzaminu ósmoklasisty można nie zdać?
Nie, jest to niemożliwe. Z racji tego, że nie ma określonego minimalnego progu zdawalności, egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Choć jest on punktowany, to nie ma jednak jednego ustalonego progu zdawalności, w przeciwieństwie do matur. Warto jednak pamiętać, że im wyższe wyniki egzaminu, tym większa szansa podczas rekrutacji do wybranego liceum lub innej szkoły ponadpodstawowej.
2. Kiedy można spodziewać się wyników?
Wyników egzaminu ósmoklasisty można spodziewać się 3 lipca 2023r. w systemie ZIU dostępnego na stronie www.wyniki.edu.pl.
3. Co można mieć ze sobą na sali podczas egzaminu?
Na egzamin każdy ósmoklasista musi wziąć ze sobą przybory do pisania, czyli długopis lub pióro z czarnym tuszem, a także linijkę (na egzamin z matematyki). Nie wolno jednak korzystać podczas egzaminu z kalkulatora, ze słowników ani z żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Choć czas do egzaminu ósmoklasisty z każdym dniem coraz bardziej staje się ograniczony, nadal przed każdym ósmoklasistą pozostaje kilkanaście tygodni w czasie których można zdziałać wiele. Dobrze mieć jednak swojego ,,przewodnika’’ po różnych ścieżkach przedmiotów, dzięki któremu można uporządkować wiedzę lub ją uzupełnić w brakujące informacje. Nasi wykwalifikowani i doświadczeni nauczyciele z Edualy pomogą przebrnąć przez wszystkie tajniki wiedzy z przedmiotów wymaganych na poziomie ósmej klasy i nie tylko. Przekonaj się o tym samemu i nie wahaj się umówić na pierwszą lekcję 😊
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie rozplanować sobie naukę na najbliższe tygodnie, zajrzyj po niezbędne wskazówki do wpisu ,,Jak skutecznie planować?”.